ייעוץ עסקי, בדיקת כדאיות ותוכניות עסקיות

מימון בנקאי

מימון ואשראי בנקאי

בישראל מספר בנקים גדולים וקטנים, המספקים אשראי בנקאי לעסקים דרך קבע. האשראי הבנקאי ניתן בהתאם לפרמטרים שונים ול"איכותו" של מבקש המימון ובתנאים מוגדרים מראש.

בטרם מתן האשראי נדרש הלווה לעבור בדיקות שונות, לקביעת התאמתו לקבלת האשראי המבוקש. 

גיוס אשראי לעסקים

בדיקות מקדימות בטרם העמדת אשראי בנקאי

כל בעל עסק יכול לקבל אשראי בנקאי, בין אם מסניף הבנק בו מתנהל חשבונו ובין אם מסניפי בנקים אחרים. לשם בקשת האשראי הוא נדרש להציג נתונים ודוחות שונים, המאפשרים לבנק להחליט האם להעניק לו את האשראי המבוקש או לדחותו. בין הנתונים הללו ניתן למנות:

  • היסטוריית האשראי – האם מדובר בלווה שלקח הלוואות בעבר? האם הוא נוהג לעמוד בהתחייבויותיו? האם הוגבל חשבונו בעבר? נתונים אלה ואחרים מאפשרים לבנק  לבנות את היסטוריית האשראי של הלווה
  •  מהם מקורות ההכנסה של בעל העסק?
  •  מהי יכולת החזר ההלוואה של בעל העסק?
  •  מהי רמת האובליגו (החשיפה) של העסק / האם הוא מחויב להלוואות אחרות?
  • האם ביכולתו להציג ביטחונות / ערבים?

חשוב להדגיש כי הבנקים משקללים את נתוניו הפרטניים של מבקש האשראי יחד עם האופן בו הוא ממלא את בקשת האשראי ומגבשים עמדה האם לקבל או לדחות את בקשתו. הם אינם נוהגים לדון שוב ושוב בבקשות חוזרות ונשנות של לווים שנדחו ולכן, יש חשיבות רבה להכנת הבקשה והתכנית העסקית, בצורה מקצועית וכך להגדיל משמעותית את סיכויי קבלת ההלוואה.

מאפייני מסלולי האשראי הבנקאי

בשוק מוצעים עשרות רבות של מסלולי מימון אפשריים, הנבדלים זה מזה בפרמטרים שונים, כגון גובה הריבית, מבנה מסלול הפירעון, הצמדה למדד והצמדה למט"ח. מעבר למסלולי ההלוואה השגרתיים קיימים בבנקים גם מסלולי הלוואה ייחודיים, המשמשים לרוב העסקים. במסלולים הללו מתקיימת לעיתים הפרדה בין קרן ההלוואה לבין הריביות והצמדות שהיא נושאת.

ההלוואה מתבססת לרוב על ביטחונות וערבים אך היא יכולה להתבסס גם על נכנסים. קבלת הלוואה נדרשת לרוב לביטחונות אך עסקים שלא עומדים לרשותם הביטחונות הדרושים או שאינם מעוניינים לממש נכסים שבבעלותם לצורך הגדלת נזילותם יכולים להתמודד עם מכשלה זו בעזרת פתרון יצירתי המספק שירות השלמות הון לצורך ביטחונות.

צרו קשר