ייעוץ עסקי, בדיקת כדאיות ותוכניות עסקיות

תוכנית עסקית לבית קפה

שוקלים לפתוח בית קפה? כדאי שתקראו את זה

אם לשפוט על פי הנתונים של 2017, אז 2018 איננה הזמן הנכון להקים בית קפה. למעשה היא איננה הזמן הנכון להקים שום עסק. בטח לא בתחום המזון והמשקאות. נכון ? לא בדיוק, תלוי איך אתם עושים את זה.

פעם, עד לא מזמן, הגירושין היה התחום עם הסטטיסטיקה המפחידה ביותר. דיברו על כל זוג שני מתגרש, או לחילופין על 50% בלבד שנשארים יחד וגם אז בקושי. בקיצור, תמונה לא וורודה במיוחד. האם נתונים אלו הקטינו את מספר החתונות ? לא בישראל. נהפוך הוא, מספר בקשות הנישואין רק עולה מדי שנה.

אם ניקח את עולם העסקים הקטנים והבינוניים, נראה נתונים שגם הם מזכירים את אותה תופעה. ב 2017 בלבד, 9 (!) מתוך 10 עסקים חדשים שנפתחו, לא שרדו אפילו את השנה הראשונה ונאלצו לסגור. גם אם נטען שמדובר ב 10% הצלחה, זה לא ישנה את התמונה הנוראית של  90% כשלון.

האם נתונים מחרידים אלו גרמו לאנשים לחשוב פעמיים, לפני שהם הקימו עסק חדש ב 2018 ? מה אתם חושבים ?. נכון. וודאי שלא. מדוע ? כי אנחנו הישראלים אלופי העולם בשני תחומים עיקריים. ולא. היי-טק, אינו אחד מהם. הראשון הוא  בלומר לעצמנו "לי זה לא יקרה" והתחום השני הוא המשפט "אני יודע הכי טוב".

אז אם אתם מתכננים להקים בקרוב בית קפה וגם אם אתם חושבים שלכם זה לא יקרה ושאתם יודעים הכי טוב, זה בסדר. בטחון עצמי זה מצוין, אבל יחד עם זאת כדאי גם שתקראו את 'מודל ארבעת הממים' שלנו לפני שתצאו לדרך:

מיקום. כאשר יזם מתכנן הקמת בית קפה, הנתון החשוב ביותר שעליו לקחת בחשבון הינו מיקום בית הקפה שלו. לצערנו, לעיתים קרובות השיקול הזה נדחק אחורנית.  מדוע ? כי אחד השיקולים של היזם בבחירת המיקום הוא עלות שכר הדירה. אבל, על מנת להבין אם כדאי למקם את העסק במיקום ספציפי יש לבצע ניתוחים טיפה יותר מורכבים ושמרניים אשר יראו  באופן יותר אובייקטיבי את נקודת האיזון. לעיתים יש צורך לשלם יותר שכ"ד על מנת להיות קרובים יותר אל קהל היעד .

מודל עסקי. האם כדאי לרכוש זיכיון או להקים מותג עצמאי ?  אחת הסיבות שמובילות יזם להעדיף רכישת זיכיון, הינה העדר ניסיון מקצועי בתחום. במילים אחרות הוא סומך על הניסיון המקצועי של הרשת ועל כוח המיקוח שלה מול ספקים. יתכן שבתחילה המצגות של מוכרי הזיכיון תהינה יפות ומרשימות, אך בפועל מיד לאחר החתימה יזמים רבים חשים שמשהו חסר להם במידע שהוצג בפניהם. במילים אחרות, בעסקים, על טעויות משלמים בכסף רב ולא תמיד טובת הרשת עומד בקו ישר עם טובת הזכיין. כבר בשלב הראשוני של המשא ומתן , היזם חייב לבצע בחינה מדוקדקת ובלתי תלויה של הסכם הזיכיון. אגב, במרבית המקרים, בחינה כזו מובילה לשינויים רבים בסעיפי ההסכם בשל הרצון של כולם בהצלחת הזכיין .

מיתוג ושיווק. אנשים יבואו לבית הקפה שלכם לא רק בגלל שמגישים בו קפה מצוין והשרות אדיב. הם יבואו גם כי הם שמעו עליו המלצות מאנשים אחרים שהם מעריכים את דעתם. וכיצד מפיצים את הידיעה שבית הקפה שלכם הוא מקום ששווה לבא אליו ? מיתוג נכון ושיווק מצוין. כבר בשלבים הראשונים  של החלום שלכם להקים בית קפה, יש צורך להיערך מקצועית מבחינת המיתוג והשיווק. במידה והחלטתם להקים עסק עצמאי עם מותג פרטי שלכם לבטח תרצו שהוא יעביר מסרים מסוימים. זה בדיוק הזמן לשבת עם יועצים מנוסים אשר יעבירו את המסר שלכם דרך לוגו /שם וכיו"ב.

מקצועיות. בית קפה זה עסק יקר. נקודה. בין אם מדובר בקפה פרטי שכונתי או בזכיינות. וכמו בכל עסק, הצלחתו תלויה במידה רבה גם במקצועיות של היזמים. אתם חייבים להבין מה עומד מאחורי מונחים כגון השקעות פיננסיות ,  עלות ההקמה ותפעול, רמת רווחיות נמדדת וכיו"ב. יזם אשר מעוניין להקים בית קפה חייב לקבל את הנתונים הללו מראש מגורם אובייקטיבי ובלתי תלוי. ולא דיברנו אפילו על פרמטרים כגון זמן החזר השקעה. לא מעט יזמים אינם מתייחסים לפרמטר זה במלא תשומת הלב הראויה, אך זמן עבור פיקדון  של כמה אלפי שקלים, הם יסכימו להחליף בנק.

לסיכום , החלטתם לפתוח בית קפה, שיהיה לכם בהצלחה. גם אם הקפה שלכם מצוין, אל תוותרו על ליווי ובדיקות מקדימות לפני שאתם מחליטים ללכת על זה. עלות תועלת תמיד נוטה לטובת ליווי ובדיקות , קבלת החלטה מקצועית של יזם מתחילה בבחירת הגוף המלווה , נשמח לעמוד לרשותך .