ייעוץ עסקי, בדיקת כדאיות ותוכניות עסקיות

מימון לעסקים: פתרון לכל עסק

מימון לעסקים: פתרון לכל עסק

כל עסק זקוק למימון, כולל עסקים רווחיים ומשגשגים ועל אחת כמה וכמה עסקים חדשים. לעיתים המימון יכול להתבצע ממקורותיו העצמיים של העסק אך בחלק גדול מן המקרים נדרש העסק לפנות למקורות מימון חיצוניים, שיעמידו לרשותו מימון לעסק.

מדוע זקוקים עסקים להלוואות? מגוון הצרכים של עסקים מכל הסוגים הוא גדול – תשלום משכורות, רכישת מלאי וחומרי גלם, רכישת ציוד וכלי רכב, פרסום ושיווק, תשלום מיסים ואגרות, תשלום שכירות וכדומה – עסק שלרשותו לא עומד מימון מתאים עלול "להיתקע במקום" ולא להצליח לממש את הפוטנציאל האמיתי שלו.
ההתפתחויות בכל תחומי העסקים מחייבות גם את כל בעלי העסקים להשקיע בלימוד ההתפתחויות בתחומם ובהשתלמויות מקצועיות שתאפשרנה להם לשמור על יתרון תחרותי או לפחות לא לפגר מאחור ביחס למתחריהם ברמת הידע המקצועי והמיומנות שביכולתם להציע ללקוחותיהם.

מגוון המקורות המתמחים בהעמדת מימון לעסקים הוא גדול, והעסק מבקש המימון נדרש להבין היטב ולנתח את כל האפשרויות המוצעות לו ואת משמעות ההבדלים ביניהם. גם קביעת גובה המימון המדויק הדרוש לעסק היא קריטית ממש. תכנון לא נכון של פירעון המימון עלול לקלוע את העסק לחובות ולפגוע ביכולת התפקוד שלו. מצד שני, קבלת מימון נמוך מדי לא תאפשר לעסק לנצל את מלוא הפוטנציאל של המימון ואפילו תבזבז משאבים שיוצאו על פתיחת הליך קבלת מימון חדש. קביעת גובה המימון לעסקים נעשית בעזרת אבחון מצב העסק, הגדרת תוכניות ההתפתחות שלו, מאפייני השוק, ההכנסות וההוצאות העתידיות החזויות לו ועוד.

עסקים הזקוקים להלוואות לעסקים יכולים לפנות לארבעה מקורות מימון אפשריים
בנקים
קרנות בערבות מדינה וקרנות ממשלתיות
קרנות פילנתרופיות
משקיעים פרטיים, הלוואות מחברים ומשפחה, גופי מימון פרטיים שונים וכדומה

במאמר זה נתמקד בשלושת מקורות המימון הראשונים, אליהם פונים רובם של מבקשי המימון. מקור המימון הרביעי כולל מקורות מימון שונים מאוד אלה מאלה, שרב המפריד על המשותף ביניהם.

מימון בנקאי לעסקים
הבנקים כידוע מהווים את מקור המימון הגדול ביותר במשק, הן לצרכים פרטיים והן לצרכים עסקיים. לפני פנייה לקבלת הלוואה מאחד הבנקים חשוב להכין היטב את בקשת ההלוואה ולהגיע לפגישה מצויד בכל הדרוש. הכנה ראויה לפגישה צריכה לכלול יכולת לענות על כל השאלות שישאל המבקש בפגישה, כגון – מדוע אתה זקוק להלוואה? איך בכוונתך להחזיר את ההלוואה? מהו מסלול ההלוואה המתאים לך ביותר? וכן הלאה. הכנה רצינית לפגישה, רצוי גם בצירוף של תוכנית עסקית מקצועית, תגדיל את סיכויי קבלת המימון הדרוש לעסק.

הלוואות לעסקים מקרנות ממשלתיות
מדינת ישראל מעוניינת לסייע לעסקים הנזקקים למימון והיא מפעילה מספר קרנות שמטרתן להקל על עסקים את קבלת המימון. בין הקרנות הללו ניתן למנות את הקרן בערבות מדינה, המעמידה את רוב סכום הערבות שנדרשים העסקים לשלם, את קרן ההזנק של המדען הראשי ואת הקרן לעידוד השיווק לחו"ל. תנאי קבלת המימון משתנים בין המקורות השונים וחלקם מיועדים למגזרי אוכלוסייה מוגדרים מראש, כדוגמת יזמים, יצואנים, עולים חדשים ואחרים.

מימון לעסקים מקרנות פילנתרופיות
מרחב אפשרויות המימון המוצעות לבעלי עסקים ויזמים רחב הרבה יותר משנראה למראית עין וחלק גדול מאפשרויות מימון והלוואה אלה מוצעות על ידי קרנות פילנתרופיות, המופעלות על ידי יחידים קהילות וארגונים המבקשים לסייע לפיתוח המשק והכלכלה בישראל. קרנות אלה אינן מונעות מכוונת רווח ולכן, ברוב המקרים, תנאי פירעון ההלוואה שלהן יהיו טובים יותר מאלה שניתן לקבל בבנקים. חשוב לדעת כי בשונה מן הבנקים הבוחנים את בקשות המימון מנקודת מבט כלכלית בלבד, הקרנות הפילנתרופיות מיועדות לעיתים ללווים המשתייכים לאזורים גיאוגרפיים מוגדרים או לפלחי אוכלוסייה מסוימים. בדומה לסיוע שמעמידים מקורות אחרים, גם הפונים אל הקרנות הפילנתרופיות נדרשים להוכיח את כושר ההחזר שלהם ולרוב גם נדרשים להציג תכנית עסקית מקצועית, המבהירה את השימוש המיועד במימון המבוקש ואת אופן השבת ההלוואה.

לסיכום, שני מקורות המימון המרכזיים לעסקים הם הבנקים וקרנות מסוגים שונים. למרות ההבדלים ביניהם, כל מקורות המימון, ללא יוצא מהכלל, מבקשים לוודא את כושר הפירעון של הלווה ומבקשים להיווכח במקצועיות וברצינות של דרכו העסקית. מסיבה זו מומלץ להכין היטב את הפגישה המתוכננת עם מעמיד המימון, כי כמאמר הפתגם, "אין הזדמנות שנייה לעשות רושם ראשוני".

קרא עוד: האם אתה מתאים להיות עצמאי?, מדוע עסקים רבים כל כך נכשלים, האתגר שבהקמת עסק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *